Dostępność:Dostępny - InStock
Czas wysyłki:1 - 3 dni roboczych
Koszt wysyłki:od 20,00 zł
Stan magazynowy:
Stan produktu:Nowy
Gwarancja:Gwarancja Producenta
Informacje:Jesteśmy gospodarstwem rolnym i nie jesteśmy płatnikiem VAT
Dokument sprzedaży:Na życzenie kupującego wystawiamy Rachunek Uproszczony
Transport:
Rabaty:
AGREST NA PNIU PIENNY DUŻY ZIELONY-ŻÓŁTY
AGREST PIENNY KOLORU OWOCU ZIELONEGO WSPANIAŁY DO JEDZENIA NA SUROWO I NA PRZETWORY!
FORMA PIENNA-KRZACZEK JEST WYSOKOŚCI 90CM-110 CM
AGREST NA PNIU PIENNY DUŻY ZIELONY-ŻÓŁTY Rodzaj rośliny Agrest
Agrest pienny ZIELONY-odmiana deserowa, wczesna i bardzo plenna. Owoce średniej wielkości, słodko-kwaśne, czerwone, długo trzymają się na krzaku. Zbiera się je w pierwszej połowie VII. Można jeść je na surowo, suszyć, mrozić lub robić z nich smaczne przetwory. Zawierają witaminę C, B1, PP, A, żelazo, potas, fosfor, sód, wapń oraz magnez. Z uwagi na dużą zawartość pektyn warto ich używać do domowej produkcji dżemów, powideł, galaretek, kompotów, soków, win i octów. Są nisko kaloryczne. 100g owoców to jedynie ok. 54kcal. Agrest ten jest bardzo odporny na mączniaka i niskie temperatury. Lubi miejsca słoneczne, glebę gliniastą lub gliniasto-piaszczystą o odczynie lekko kwaśnym. Rośnie wolno, przybierając kształt kulisty.
Towar doskonale zapakowany na czas transportu: pakowany w pudło, korzenie umieszczone w wilgotnej ziemi bez donicy, ponieważ donica kaleczy pozostałe rośliny podczas transportu. Roślinki są włożone razem do worka foliowego a wszystko owinięte specjalną folią
Owoce agrestu to smaczne i wartościowe jagody, bogate w witaminy oraz minerały. Są równie dobre na surowo, można dodawać je do deserów, jogurtów, lodów, ciast. Poza tym są świetnym komponentem w przetworach wieloowocowych, dobrze się łączą z truskawkami, rabarbarem, jabłkami jak i czereśniami. Z agrestu można też robić konfitury, które kiedyś były namiastką rodzynek. Pielęgnacja krzewów agrestu polega w głównej mierze na ich odmładzaniu. W przypadku agrestów wycinamy końcem zimy najstarsze gałęzie. Zostawiamy około 10-12 produktywnych pędów. Krzak musi być przewiewny, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia mączniaka. Sama roślina jest dość odporna na szkodniki i o ile rośnie w sprzyjającym dla niej miejscu nie powinna chorować. Jednak trzeba zwracać uwagę na jakiekolwiek oznaki pogorszenia kondycji.
Agrest to owoc, który rośnie na krzakach w chłodnym klimacie. Agrest jest spokrewniony z porzeczką i był spożywany od czasów starożytnych. Agrest występuje w kolorach czerwonych oraz żółtych. Smak agrestu jest cierpki, ale słodki jak winogrono lub zielone jabłko, w zależności od stopnia dojrzałości oraz odmiany. Są często używane do robienia dżemów i galaretek, ponieważ są bogate w pektyny — naturalny środek żelujący, który pomaga zagęszczać dżemy i galaretki bez użycia sztucznych dodatków lub konserwantów. Istnieje wiele różnych odmian agrestu, z których każdy ma swój niepowtarzalny profil smakowy i cechy.
Agrest to doskonałe źródło witaminy C i przeciwutleniaczy. Działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Owoc ma również wysoką zawartość pektyny, która pomaga obniżyć poziom cholesterolu i zapobiega chorobom serca poprzez obniżenie złego cholesterolu. Wiadomo również, że agrest jest bogaty w żelazo i wapń, które wzmacniają odporność i pomagają zwalczać infekcje w organizmie. Agrest zawiera właściwości przeciwzapalne, które pomagają redukować stany zapalne w całym organizmie. Jest również skuteczny w leczeniu objawów zapalenia stawów, takich jak ból stawów spowodowany reumatoidalnym zapaleniem stawów lub chorobą zwyrodnieniową stawów, ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, które eliminują wolne rodniki z organizmu. Witamina C zawarta w agreście jest niezbędnym składnikiem odżywczym w walce z przeziębieniem, infekcjami, a nawet rakiem. Wspomaga również produkcję kolagenu, który utrzymuje strukturę kości, mięśni, ścięgien i więzadeł. Witamina A promuje zdrową skórę i zdrowie wzroku. Poprawia również wchłanianie żelaza z innych pokarmów w diecie.
Agrest jest łatwy w uprawie i stanowi doskonały dodatek do Twojego ogrodu. Są bardzo wytrzymałe i mogą wytrzymać zarówno bardzo niskie, jak i bardzo gorące temperatury. Krzak agrestu należy sadzić wiosną lub jesienią na obszarze o pełnym nasłonecznieniu, lub w lekkim cieniu. Wybierzmy miejsce z dobrze przepuszczalną glebą, która jest lekko kwaśna (poziom pH między 5,0 a 6,5). Poprawmy glebę kompostem przed sadzeniem, aby zapewnić składniki odżywcze systemom korzeniowym roślin. Agrest nie lubią ciężkich gleb gliniastych. Podlewanie jest niezbędne w miesiącach letnich, kiedy wzrost jest najbardziej aktywny, aby zapewnić mu zdrowie i owocowanie.
Istnieje wiele różnych rodzajów agrestu a ich cena zależy od wybranej odmiany. Najpopularniejsze odmiany agrestu to:
Rośnie dobrze, poczekam do przyszłego roku.
drzewko zdrowe, korzonki w świetnym stanie.
Bardzo ładne sadzonki. Ukorzenione i rozkrzewione po szczepieniu. Polecam.
Sadzonka jest silna i wygląda bardzo ładnie.
Sadzonka jest silna i wygląda bardzo ładnie.
Fajnie rośnie, nie było problemów z sadzonką
Witam Niestety przesyłkę dostałam trochę uszkodzoną. Sadzonka była uszkodzona, wsadziłam ją jednak do ziemi ale do tej pory nie wypuściła żadnego listka. Niestety jest to moja wina bo powinnam nie odebrać przesyłki. Pozdrawiam: Teresa Michalak
Mmmmmmmmmmm
Sadzonka zgodna z opisem zdrową dobrze ukorzeniona
Wszystko OK . Polecam.
ok
super sklep i z zakupu malin jestem bardzo zadowolony
produkt taki jak na zdjeciu tylko bez lisci i owocow
Dokładamy wszelkich starań, by opinie pochodziły od klientów, którzy używali produktu lub go nabyli. Opinie są zbierane, weryfikowane i publikowane zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie sklepu.
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.
Kontrolowana jakość! Nadzór nad uprawami naszych roślin sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa |
Kontrolowana jakość! Nadzór nad uprawami naszych roślin sprawuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa |