Strona główna » Blog » Iglaki szybkorosnące na żywopłot

Iglaki szybkorosnące na żywopłot

Iglaki to bardzo dobre rośliny do tworzenia żywopłotów. Są ozdobne cały rok i szybko rosną, dzięki czemu tworzą wysoki żywopłot w krótkim czasie. Mogą być przycinane lub rosnąć bez cięcia. Dowiedz się jakie są najlepsze iglaki szybko rosnące na żywopłot. W poniższym artykule wymieniono najlepsze odmiany iglaków szybko rosnących na żywopłoty, a także krótko opisano ich wymagania.

Żywopłot to doskonały pomysł na oddzielenie ogrodu od ruchliwej ulicy. Pomaga też wydzielić różne części ogrodu, jest po prostu doskonałym rozwiązaniem jeżeli chodzi o tworzenie jakichkolwiek naturalnych barier. Żywopłoty możemy podzielić na te z roślin liściastych i takie, które powstały z roślin iglastych.

Iglaki na żywopłot mają tę przewagę nad liściastymi, że nie wymagają grabienia liści na jesień, a do tego są ozdobne przez cały rok. Istnieje bardzo wiele gatunków roślin iglastych, z których można stworzyć iglasty żywopłot, jednak najbardziej popularne są iglaki szybko rosnące, dzięki którym żywopłot znacznie szybciej osiąga odpowiednią wielkość.

Iglaki szybko rosnące na żywopłot to między innymi jałowiec (Juniperus), świerk (Picea) i żywotnik (Thuja), powszechnie określany spolszczoną nazwą tuja. Zanim przejdziemy do bliższego opisu tych gatunków i ich odmian polecanych na żywopłoty, warto zapamiętać, że im większe rośliny posadzimy w żywopłocie tym lepszy efekt osiągniemy w krótszym czasie. Warto też upewnić się czy wszystkie rośliny są zdrowe i mniej więcej w tej samej wielkości. Na żywopłot warto jest kupować rośliny tylko u jednego szkółkarza.

Wąski żywopłot z iglaków
W niewielkich ogrodach bardzo przydatny jest wąski żywopłot z iglaków. Taki, którym można oddzielić poszczególne zakątki ogrodu, np. zaciszne miejsce z ławeczką, niewielki warzywnik, czy placyk zabaw dla dzieci. Jak stworzyć taki żywopłot? Zobacz jakie iglaki wybrać, a także jak sadzić i przycinać rośliny na wąski żywopłot!
Iglaki na żywopłot - jałowiec

Jałowiec (Juniperus) to jeden z typowych iglaków szybko rosnących na żywopłot. Nadaje się idealnie na lekkie, piaszczyste i nieurodzajne gleby. Najlepiej żeby miał słoneczne stanowisko. W zasadzie wszystkie odmiany kolumnowe jałowca nadają się na żywopłoty, a ponieważ jest ich naprawdę sporo jest w czym wybierać. Warto też pamiętać, że te iglaki szybko rosnące są bardzo dobre do tworzenia żywopłotów obronnych ze względu na swoje kłujące igły. Raczej nikt nie odważy się przedrzeć przez gęsty i kłujący żywopłot z jałowca.

Jałowiec chiński 'Obelisk'
To szeroko-kolumnowa odmiana jałowca chińskiego, osiąga do 3 m wysokości i 1 m szerokości. Posiada długie i kłujące igły. Jałowiec 'Obelisk' jest odporny na mróz. Jest to dobra odmiana mogąca tworzyć żywopłot formowany lub nieformowany.

Jałowiec pospolity 'Hibernica'
Ta odmiana jałowca jest bardziej gęsta i zwarta. Dorasta również do 3m wysokości i 1 m szerokości. Posiada bardzo kłujące i ostre igły o niebieskozielonej barwie. Ten iglak szybko rosnący na żywopłoty bardzo dobrze komponuje się z naturalistycznymi nasadzeniami. Hibernica nie ma szczególnych wymagań glebowych, najlepiej rośnie na słońcu. Warto pamiętać, że starsze żywopłoty trzeba związywać przed zimą aby nie rozłamały się pod ciężarem śniegu. Należy też wiedzieć, że w żywopłocie w miejscu zetknięcia się z drugim krzewem jałowiec 'Hibernica' traci igły co jest zjawiskiem normalnym ze względu na brak światła słonecznego docierającego do tego miejsca. Dlatego należy go sadzić niezbyt gęsto, wyłącznie na żywopłoty, które nie mają stanowić szczelnej przesłony, a raczej pozostać ażurowymi

Jałowiec pospolity - zastosowanie, odmiany, uprawa, choroby
Jałowiec pospolity jest popularnym krzewem iglastym występującym w wielu ciekawych odmianach. Jałowiec zastosowanie może znaleźć w ogrodzie wrzosowiskowym, na skarpach i w miejscach trudnych do zagospodarowania. Zobacz jak wygląda uprawa jałowca pospolitego, wybierz najciekawsze odmiany jałowca pospolitego do Twojego ogrodu.

Jałowiec skalny 'Skyrocket'
Ten popularny iglak szybko rosnący tworzy wysokie żywopłoty o jasnobłękitnym odcieniu. Ze względu na wąski pokrój należy sadzić go w żywopłocie bardziej gęsto, w odstępach 50-60 cm.
Iglaki na żywopłot - świerk

Świerki (Picea) jako iglaki szybko rosnące na żywopłot najczęściej sadzi się w żywopłotach nieformowanych, aby jak najlepiej podkreślić ich naturalny pokrój. Świerk tworzy bardzo wysokie żywopłoty. W zależności od odległości nasadzenia żywopłot świerkowy może być gęsty lub bardziej ażurowy. Gęsty żywopłot ze świerku, odpowiednio formowany może stanowić doskonałą barierę obronną każdej posesji.

Świerk serbski (Picea omorika)
Szczególnie polecany gatunek świerka na żywopłoty nieformowane, naturalistyczne. Jego smukły i gęsty pokrój sprawia, że tworzy zwartą i zieloną barierę nie wymagającą cięcia. Świerk serbski tworzy wysokie żywopłoty, bardzo dobrze osłaniające ogród od silnego wiatru. Jego imponujące roczne przyrosty to 35-100 cm. Świerk serbski osiąga 15 m wysokości i jest rozgałęziony od samego dołu. Gatunek dobrze znosi warunki miejskie. Nie ma specjalnych wymagań glebowych jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych, ciężkich i wapiennych.

Świerk pospolity (Picea abies)
Ten gatunek idealnie nadaje się na formowany żywopłot. Dzięki cięciu ten szybko rosnący iglak tworzy zwarte i gęste żywopłoty. Choć u nas rzadko można jeszcze spotkać taką formę żywopłotu świerkowego. Jeżeli jednak zależy nam właśnie na takim rodzaju żywopłotu najlepiej jest kupić rośliny w szkółce leśnej i po posadzeniu przycinać wierzchołki wzrostu aby świerk zagęszczał się. Zabieg ten należy powtarzać przez kilka lat aż uzyska się odpowiednią gęstość. Żywopłoty ze świerku pospolitego najlepiej rosną na glebach żyznych, dość wilgotnych. Świerk pospolity potrzebuje dużo słońca i nie toleruje zanieczyszczeń powietrza.

Świerk kłujący (Picea pungens)
To jeden z najbardziej popularnych świerków. Zwłaszcza srebrna odmiana 'Glauca' tego gatunku wygląda szczególnie pięknie posadzona w formie żywopłotu. Aby uzyskać gęsty żywopłot należy przycinać wierzchołki wzrostu. Ten iglak szybko rosnący na żywopłot powinien być przycinany raz w roku, w sierpniu. Świerk kłujący jest wytrzymały na mróz i mało wymagający odnośnie rodzaju gleby. Nie znosi jednak zacienienia.

Żywopłot ze świerka - polecane gatunki, sadzenie, cięcie, pielęgnacja
Żywopłot ze świerka to niezwykła dekoracja ale i ochrona dla naszego ogrodu. Choć w naturze świerk jest dużym drzewem, sadzony w szpalerze dobrze znosi cięcie i pozwala formować się na żywopłot. Zobacz jakie gatunki świerka są najlepsze na żywopłot oraz jak sadzić, ciąć i pielęgnować żywopłot ze świerka aby przez lata stanowił gęstą, zieloną przegrodę, oddzielającą ogród od ulicy czy sąsiada.
Iglaki szybko rosnące - żywotnik, tuja

Żywotniki (Thuja) To obecnie najpopularniejsze iglaki szybko rosnące na żywopłoty. Cenione są przede wszystkim ze względu na szybki wzrost, ładne odcienie zieleni poszczególnych odmian, miękkość w dotyku oraz przyjemny aromat łusek. Żywotniki lubią łagodne zimy, nie upalne lata i wilgotne powietrze. Nie wytwarzają głębokiego systemu korzeniowego dlatego w czasie upałów należy je dodatkowo podlewać. Również dzięki płytkiemu korzenieniu się możliwe jest łatwiejsze przesadzanie dużych egzemplarzy. Te iglaki szybko rosnące na żywopłot lubią dużo słońca, dobrze naświetlone są bardzo gęste i dobrze wybarwione.

Najlepszymi odmianami żywotników na szybko rosnące żywopłoty są:
  •     Żywotnik zachodni 'Aurescens' - o żółto zabarwionych łuskach
  •     Żywotnik zachodni 'Sunkist' - również z żółtymi łuskami
  •     Żywotnik zachodni 'Brabant' - bardzo szybko rośnie, idealny na żywopłoty cięte, na zimę jednak może brązowieć, co jest jego cechą naturalną, wiosną jednak tuja Brabant odzyskuje swoją zieleń
  •     Żywotnik zachodni 'Smaragd' - najpopularniejsza i najładniejsza odmiana, nie wymaga cięcia, popularnie określany jako tuja Szmaragd jest powszechnie dostępną rośliną żywopłotową
  •     Żywotnik zachodni 'Fastifiata' - cechuje go wąski pokrój, należy sadzić w małych odstępach

 

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Najczęście wyszukiwane
Kontakt
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu