Strona główna » Blog » Sadzenie żywopłotu z roślin z odkrytym korzeniem

Sadzenie żywopłotu z roślin z odkrytym korzeniem

Niejeden właściciel ogrodu marzy o pięknym, zdrowym i gęstym żywopłocie. Najtańszym sposobem na posadzenie takiego żywopłotu jest wykorzystanie roślin z tzw. odkrytym korzeniem, czyli kopanych z gruntu. Sadzonki te są znacznie tańsze niż rośliny sprzedawane w doniczkach. Radzimy jak sadzić żywopłot z roślin z odkrytym korzeniem oraz o niego zadbać w pierwszym okresie uprawy.

Najtańszym sposobem na założenie wymarzonego żywopłotu jest zakup sadzonek z odkrytym korzeniem

Rodzaje żywopłotów
Przed przystąpieniem do sadzenia roślin należy określić jaki rodzaj żywopłotu nas interesuje.

Pod względem wysokości i funkcji jaką ma pełnić, wyróżniamy trzy rodzaje żywopłotów:
Żywopłot obwódkowy - dorasta on do 30 cm i często stosowany jest jako motyw dekoracyjny np. jako obramowanie rabat (sadzimy ok. 6-7 roślin/mb).

Żywopłot niski - dorasta od 30 do150 cm i stosowany jest jako obramowanie dużych kwater ogrodowych (sadzimy ok. 3-4 rośliny/mb).
Żywopłot wysoki - dorasta od 150-250 cm i wykorzystywany jest do ogradzania, osłaniania i wydzielania fragmentów lub części ogrodu (sadzimy ok. 1-2 roślin/mb).

W zależności od oczekiwanej wysokości oraz pełnionej funkcji, na żywopłot można wybrać rośliny liściaste sezonowe, zimozielone lub iglaste. Na niskie żywopłoty obwódkowe najczęściej wykorzystywany jest bukszpan zwyczajny, doskonale znoszący cięcie i formowanie. Do nieco wyższych nasadzeń można wykorzystać różne odmiany ligustru i berberysu. Na wysokie żywopłoty liściaste można sadzić m. in. - grab pospolity, buk pospolity czy głóg dwuszyjkowy i jednoszyjkowy. Jeżeli chcemy aby żywopłot był także źródłem owoców, można posadzić śliwę ałyczę, śliwę tarninę lub dziką różę. Na żywopłoty iglaste sadzi się natomiast najczęściej żywotniki zachodnie - tuja Brabant oraz tuja Szmaragd, cis pospolity, świerk pospolity lub świerk serbski. Wymienione tu są oczywiście tylko niektóre rośliny żywopłotowe, takie jakie najczęściej można kupić z odkrytym korzeniem.

sadzenie żywopłotu z roślin z odkrytym korzeniem
Zamawiając rośliny przez internet, warto wybrać takie, których korzenie są zabezpieczone balotem. To uchroni je przed uszkodzeniem i przeschnięciem w czasie transportu.

Przygotowanie podłoża pod żywopłot
Podstawowym zabiegiem jest odpowiednie przygotowanie większej powierzchni ziemi pod sadzone rośliny, a nie tylko miejsce w którym będziemy wsadzać roślinę. Należy spulchnić ziemię na głębokości ok. 50 cm. Podczas tego zabiegu trzeba jednak pamiętać, aby nie przykryć warstwy urodzajnej ziemi, która znajduje się na głębokości do 30 cm, warstwą spodnią. Jeśli podłoże tego wymaga można zastosować nawóz wieloskładnikowy w dawce ok. 30-40 g na m².

Na tak przygotowanym podłożu kopiemy dołek pod roślinę. Powinien on być dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Jeśli planujemy żywopłot formowany wtedy łatwiej będzie nam uzyskać równą ścianę poprzez wykopanie jednego długiego rowku wzdłuż ogrodzenia lub pomoc może stanowić linka rozciągnięta wzdłuż miejsca planowanych nasadzeń. Sadząc rośliny zachowajmy odległość ok. 60 cm od ogrodzenia. Ułatwi nam to pielęgnację żywopłotu w przyszłości.

Cięcie korzeni i sadzenie roślin na żywopłot
Następnym krokiem jest przycięcie korzeni sadzonek roślin liściastych (np. ligustr, berberys, bukszpan). Tniemy 1/3 systemu korzeniowego. Rośliny wsadzamy pamiętając o tym, żeby korzenie podczas przysypywania ziemią skierowane były w dół. Trzeba uważać, żeby się nie wywinęły do góry lub by nie były zawinięte.

Jeśli żywopłot sadzony będzie z roślin iglastych (np. żywotnik zachodni) to trzeba pamiętać o tym, żeby nie zdejmować balotu w którym się znajduje. Baloty to opakowania, które zabezpieczają system korzeniowy przed przesychaniem i uszkodzeniem. Podczas sadzenia trzeba zwrócić uwagę by roślina nie znalazła się głębiej w ziemi niż rosła do tej pory. Miejsce to rozpoznać można po innym odcieniu szyjki korzeniowej. Na końcu wypełniamy ziemią przestrzenie między korzeniami i starannie ją udeptujemy.

sadzenie żywopłotu z roślin z odkrytym korzeniem
Aby rośliny były posadzone równo, warto sadzić je wzdłuż napiętego sznurka

Cięcie pędów po posadzeniu
Po posadzeniu przycinamy pędy rośliny. Jeżeli żywopłot sadzimy wiosną, pędy skracamy zaraz po posadzeniu. W przypadku sadzenia jesienią, cięcie przeprowadzamy najbliższej wiosny. Wyrównujemy w ten sposób rozmiary pędów tak, aby u wszystkich roślin były w miarę jednakowe. Zazwyczaj skracamy roślinę o 1/3 lub o połowę. Cięcie ma istotny wpływ na polepszenie wzrostu sadzonki. Jeśli nasze rośliny są słabo rozgałęzione musimy przyciąć je nisko, jest to niezwykle ważne, żeby w przyszłości żywopłot był dobrze zagęszczony od samego dołu. Wykonujemy wtedy cięcie formujące, przycinamy rośliny na wysokość ok. 15 cm. W drugim roku po posadzeniu wykonujemy cięcie na wysokości ok. 25 cm. W następnym roku przycinamy 1/3 rośliny, a w kolejnych sezonach tniemy 1/3 nowych przyrostów. Wszystko to dla prawidłowego rozkrzewienia roślin. Po takim zabiegu rośliny szybciej się przyjmują i są bardziej gęste.

Na samym końcu wsadzone rośliny obficie podlewamy. Można także wykorzystać materiał ściółkujący np. przekompostowaną korę sosnową. Zapobiegnie ona nadmiernemu przesychaniu podłoża, a także ograniczy wzrost chwastów.

Pamiętajmy jeszcze o bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie aby podczas cięcia korzeni i pędów używać ostrego sekatora. Dzięki temu nie poranimy roślin. Jeśli już zdarzy nam się uszkodzić roślinę, to ranę należy posmarować preparatem do zabliźniania ran ze środkiem przeciwgrzybicznym. Są one dostępne praktycznie w każdym centrum ogrodniczym.

Pielęgnacja po posadzeniu
Po posadzeniu zaczynamy regularnie dbać o żywopłot. Przez bliskie sąsiedztwo rośliny konkurują ze sobą o składniki pokarmowe, a przycinanie sprawia, że także częściowo je tracą. Dlatego ważne jest, żeby regularnie dostarczać im niezbędnych mikro i makroelementów. Dla lepszego efektu można połączyć dokarmianie doglebowe z dokarmianiem dolistnym.

Pamiętajmy także, że bardzo ważny jest wybór materiału roślinnego. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie ocenić stanu rośliny, warto skorzystać z pomocy specjalisty (ogrodnika) lub kupić materiał samemu w szkółce roślin lub wyspecjalizowanym centrum ogrodniczym. Tam materiał zazwyczaj jest wysokiej jakości, gdyż dbają o niego osoby z odpowiednią wiedzą.

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Blog
Najczęście wyszukiwane
Kontakt
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu